1936’da, Keynes İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi’ni yayınladı. Ekonomik devrim yaratacak bir kitap yazdığını biliyordu. Einstein daha yeni Göreceliğin Genel Teorisi’ni gün yüzüne çıkarmıştı. Keynes debu nedenle kitabının adını Genel Teori koymuştu.

John Maynard Keynes (1883-1946) bir iktisatçı, bir yazar,aktif bir Borsa oyuncusu, yayıncı, bir sigorta şirketi yöneticisi,Cambridgeli bir akademisyen,sanatçı ve yazarlardan  oluşan bir çok sofistike grubun üyesi –Bloomsbury Grup- ve tabii ki büyük bir iktisatçı, hatta belki de yirminci yüzyılın en iyi iktisatçısıdır. Daha kırk yaşına gelmeden ünü yayılmıştı.
Birleşik Krallık Hazinesinde bir memur olarak, Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından  Versailles  Barış Konferansı’na katıldı. Savaş muzafferi İtilaf Devletleri’nin Almanya’ya Savaş Tazminatı yüklemesine karşıydı. En çok satanlar listesinde birinci sıraya geçen Barışın Ekonomik Sonuçlarını yazdı ve ününü Savaş sonunda kin güden biri  olmaktan ziyade münazara yanlısı ve yüce gönüllü olma taraftarı olarak artırdı.

Yazının devamını okumak için ( burayı tıklayınız)