Akıl Tutulması

2017 yılı dünya için çalkantılı bir yıl olacak gibi. Bundan doğal olarak Türkiye’de payını alıyor/alacak. Ülkemizi kendine özgü yapısını düşünürsek bu çalkantının dalgalanmaya dönüşme olasılığı daha da artıyor. Nitekim Anayasa değişikliği oylaması öyle bir ortamda ve öyle bir yöntemle yapılıyor ki, sonu ne olursa olsun istikrarsızlığa mahkum yıllar önümüzde duruyor.

Yaşamakta olduğumuz istikrarsız ortamın nedeni sadece ekonomi değil, aynı zamanda politik. Üstelik bu BREXIT ve ABD’de Başkanlık koltuğuna Trump’ın oturması ile Dünya ölçeğinde egemen hale geldi. Muhafazakarlığın, tekilciliğin,otoriterizmin çekiciliği arttı. Adeta ikinci bir 1930-1945 yıllarındaki Almanya ve İtalya’sını yaşar olduk.

Türkiye ulusal ve uluslararası bağlantılı kurumsal yapılanmasında tam bir karmaşa yaşıyor. Bu durumu egemen medyada yorumlayanlar (yaşamında ders kitabı dışında eline kitap almamış olanlar) filozof gibi konuşuyor, itibar görüyorlar, hatta kimi zaman temelsiz savları yasa haline geliyor. Bu kurumsal çözülmeden AB-Türkiye ilişkileri de payını alıyor. Biz de bu sayımızda ağırlıklı olarak neden böyle oluyor sorusuna yanıt aradık.

İTD’nin 76. sayısının ilk makalesi önemli bir kalem, hocamız Doğan Kuban’a ait. Hocamızdan makale rica ettik, kırmadı, yazdı, bize onur verdi. İTD’de bu sayıda farklı konularda makaleler bulacaksınız. Konular Türkiye Varlık Fonu’ndan, kayıtdışılığa, Türkiye (İzmir) İktisat Kongresi’nden, TUİK’in veri üretmede izlediği yönteme kadar uzanıyor. Umarım tümü ilginizi çeker.

Ülkeler için gelişmişlik ne otomobil sayısı ile ne de konut sayısı ile ölçülür. Ülkenin gelişmişliği sadece kaç km otoyolunuz olduğu ile de ölçülmez. Gelişmişlik özellikle de farkındalık kültürle, sanatla, bilimle olur.

Bundan dolayı yüzölçümü nerede ise Konya kadar olan Hollanda, Türkiye’nin dört katına yakın ihracat yapmakta. Bu örneği kimin için veriyorsunuz diyorsanız. Konuşanlara, okumadan konuşanlara.

Bu arada okuyarak konuşanlar, okuyarak yazanlar üniversitelerden uzaklaştırılıyor. Bu ülkenin beşeri sermaye birikimine darbe vuruluyor, bunun maliyeti ülke için çok yüksek olacaktır.

İTD ailesi akılla yaşayanların topluluğu. Çünkü bizokuyarak ve sevgiyle yaşıyoruz. Öyle de kalalım.

 

Ömer Faruk Çolak