DİJİTAL EKONOMİ VE AHLAKSIZ BÜYÜME Ekonomi, keşke keyifli bir sosyal bilim alanı olsaydı dediğimiz günleri yaşıyoruz. Türkiye ekonomisi büyümede teklemeye devam ediyor. Yılın ikinci çeyreğinde ekonomi %3,1, ilk altı ayda da %3,9 büyüdü. Temmuz darbe girişimi sonrasında ekonomide yaşananları ve ardından gelen kurban bayramını da düşünürsek, yılın üçüncü çeyreğindeki büyüme oranının da pek parlak olmayacağı açık.

Buna rağmen gerçekleşen oranları övecek noktalar bulmak mümkün, AB ülkelerinden daha yüksek büyüyoruz gibi. Yermek de mümkün, potansiyel büyüme oranın da altında bir oran diyerek. Asıl olan ise, büyüme oranı sorgulamaktan geçmeli. Yani neden büyüme oranı 2012 yılından bu yana %5’in altında seyrediyor? Neden Türkiye 2008’den bu yana sürekli olarak hemen her alanda ivme kaybediyor?

Sorunun yanıtını sadece makro ekonomik gerçekleşmelere bakarak vermek zor. Ülkenin politik ortamı ve kurumsal yapısındaki zayıflamayı göz önüne almak zorundayız. Bunu yaparken de daha gerilere gitmeliyiz. Çünkü kurumsal yapılanma birden bire çökmez.

Türkiye, kısır bir döngüde kendine yön bulmaya çalışırken, yönünü bulmuş olan beşeri sermayesi yüksek, kurumsal yapılanması düzgün işleyen ülkeler, yüksek teknolojiyi kullanarak geleceğe dönük politikalar üretiyor. Türkiye ise ancak bu teknolojiyi tüketme aşamasında, hatta bunu bile tam yapamıyor, bu teknolojiyi kullandığında da kimi alanlarda bedava işçilik yapıyor.

İTD olarak bu noktadan hareketle Eylül sayımızı “Dijital Ekonomi”   ağırlıklı çalışmalara yer vererek çıkartıyoruz. Böylece ülkenin kısır çatışma ortamının da dışına çıkıyoruz. Dijital ekonomi bölümümüzün misafir editörü Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. F. Mutlu Binark oldu. Kendisine ve konuyu derinlemesine inceleyen tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

Eylül sayımızda, Hocaların Hocası Prof. Dr. Bozkurt Güvenç darbe konusunu yine farklı bir bakış açısı ile ele alıyor. Bu sayımızda ilginç bir yazı daha var; “Ahlaksız Büyüme” başlıklı makaleyi ODTÜ’den İbrahim Semih Akçomak yazdı.

İTD, Türkiye’nin düşün yaşamına katkı vermeye devam ediyor. Bunu da zor zamanlarda yapıyor.

Sevgiyle ve okuyarak kalın,
Ömer Faruk Çolak