“Balkanlarda açmayı tasarladığım ikinci cepheye katılması için İnönü’ yü dört yıl boyunca zorladım. Direndi ve kazandı. Onun yerinde olsaydım ben de aynı politikayı izlerdim.”

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ile İnönü Vakfı, 9 Aralıkta güncel ve aydınlatıcı bir panel düzenledi: “Atatürk’ ten İnönü’ ye Türkiye Cumhuriyeti’ nin İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye” konulu panelde dile getirilen görüş, gözlem ve önermeleri İktisat ve Toplum okurları için özetle sunuyorum İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker ve Ankara Üniversitesi yöneticileri, şu günlerde yeniden gündeme gelen “Savaş / Barış” ikilemini yorumlayan panelistleri tanıttılar: AYM ilk Başkanı Yekta Güngör Özden, yazar Altan Öymen ve Profesör Temuçin Erten, İlhan Tekeli ve Serpil Karal
Akgün.

Profesör Temuçin Erten, Birinci Dünya Savaşı’nın barış koşulları İkinci Dünya Savaşı’nın tohumları oldu. 1914 te başlayan Birinci Dünya Savaşı, İkinci Savaş sonunda 1945’te bitmedi; Atom füzelerinin gölgesinde bir “Soğuk Savaş” olarak günümüze değin sürdüğünü vurgulayarak açtı semineri.

İkinci Savaş’ın geldiğini gören Atatürk, “Yeni savaşlara hazır olmalıyız” demişti. Bugün, tarihi gerçekleri yeterince incelemeyen kimi yazarlar, Birinci Savaş’a girişimizi Enver Paşa’nın, İkinciyi girmeyişimizi de İsmet Paşa’nın “tarihi hatası” olarak yorumluyor. Panelimizde, “Yurtta barış dünyada barış” Türkiyesi’ nin İkinci Savaştaki politikasını değerlendirmeye çalışacağız.

Devamını okumak için buraya tıklayınız.